Kemény István -" Könnyen lehet, hogy az elvégzendő teendők útjában és a normális párbeszéd kialakulásában a legnagyobb akadály az ignoranciának, tévképzeteknek és az üres retorikának a tájékozódást, tisztánlátást és a szakszerű vitát szinte lehetetlenné tévő uralma."
2009. augusztus 29., szombat
Nincs összefüggés a teljes lefedettség és a GDP között
Laurie Garrett Pulitzer-díjas szerző a The Lancet nevű orvostudományi folyóiratban fejtette ki nézetét, hogy az univerzális egészségügyi fedezet nincs összefüggésben egy ország GDP-jével. A kérdést azt teszi időszerűvé, hogy míg jelenleg éles viták folynak az Egyesült Államokban az egészségügy reformjáról, 47 millió lakos nem rendelkezik semmilyen egészségügyi fedezettel. Emellett további 25-45 millió lakosnak van elégtelen biztosítása, amely családi csődhöz vezetne egy jelentősebb betegség esetén. Tanulmányok rámutattak arra, hogy a 2005-ben csődöt jelentett amerikai családok fizetésképtelenségének legalább felét egészségügyi események okozták. Ugyanakkor sok alacsony GDP-vel bíró ország mint Costa Rica, Kuba, Gambia és Gabon ért el említésre méltó lefedettséget, szemben olyan gazdagabb országokkal mint Kína, India és az Egyesült Államok. Azok az országok, amelyek a legnagyobb sikert érték el az univerzális egészségügyi fedezet stratégiáival három kérdésre voltak képesek válaszolni a legmagasabb politikai szinten: • Mi az állam szerepe és felelőssége a lakosság egészsége tekintetében? • Mi az egyén felelőssége saját egészsége tekintetében? • Melyek az elfogadható külső felek, mi a szerepük/felelősségük? Mexikó egy olyan államnak tekinthető, amely mindhárom kérdésre az egészségügyi kiadások növelésével válaszolt - a GDP 4,8%-áról 6,5%-ra 2003-tól 2006-ig. Az adóbevételek, munkaadói járulékok és az egyéni befizetések behajtására innovatív rendszereket hoztak létre. 2007-re a lefedett mexikói lakosság 20%-kal növekedett, az egészségügyi szolgáltatások igénybevétele szárnyalt, a szegénységgel szembenéző háztartások száma erősen lecsökkent. Mexikó jó úton halad, hogy 2010-re elérje a teljes lefedettség célkitűzését, csak úgy mint Latin Amerika egésze, mely reménnyel szolgál Afrika, Közel-Kelet és Ázsia számára, hogy ők is tehetnek hasonló lépéseket. A szerzők szerint egyre inkább teret nyer az univerzális egészségügyi fedezetnek a biztosítási rendszereken keresztül történő bevezetése, amelyek kezdetben speciális csoportokat vesznek célba, mint nők, gyermekek, szegények, végzetes betegségekben szenvedők. Pl. a Millenniumi Fejlesztési Célokhoz kapcsolódó új globális kampány térítésmentes szolgáltatásokat hirdet a gyermekek és nők számára hozzáférési korlátok nélkül. Ban Ki-Moon az Egyesült Nemzetek főtitkára a Globális Egészségügyi Fórumon tartott beszédében egyértelmű támogatását adta az univerzális egészségügyi fedezet törekvésének, valamint a szegény és sebezhető lakossági csoportok rövid távú megcélzásának. (SZL) Forrás:
Pro memoria:
Felelős vagy minden emberért
"A boldogságot csak az bírja el, aki elosztja. A fény csak abban válik áldássá, aki másnak is ad belőle. Mert, amikor bennünket elküldtek, az útra bocsátó Hatalom így szólt: Rád bízok minden embert külön, kivétel nélkül mindenkit. Segíts, adj enni, adj ruhát, mindenkire vigyázz úgy, mint magadra és ne hagyd a sötétségben elmerülni. Amit szerzel, amit elérsz, amit tudsz, amit átélsz oszd meg. Az egész világ a tiéd. Szabad vagy a kövektől az éterig. Ismerd meg, hódítsd meg, senki nem tiltja, de jaj Neked, ha magadnak tartod. Amiből másnak nem adsz, legyen az arany, iszappá válik, legyen szent fény, átokká válik, legyen gyönyör, halállá válik. Elbocsátunk Téged is, mint mindenkit: Felelős vagy minden emberért, aki veled él és el kell számolnod minden fillérrel, amit magadra költesz, minden örömmel, amit magadba zártál és minden boldog pillanattal, amit magadnak tartottál meg. Most eredj és élj, mert a világ a tiéd."
( Hamvas Béla )
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése