2009. július 2., csütörtök


Semmelweis 2009


  • Ha bármelyik, félműveltségre alapozó, manapság oly divatos TV vetélkedőben felhangzana a jelző: „az anyák megmentője” azt remélem, hogy a résztvevők egy kis része még Semmelweis Ignác nevét választaná a lehetőségek közül.Oktatási rendszerünk szisztematikus rombolása talán még nem változtatta meg azt a tudásanyagot, amellyel a jelzők mellé embereket tudunk asszociálni. „A legnagyobb magyar”-hoz Széchényi Istvánt, „a haza bölcsé”-hez Deák Ferencet, „a turini remeté”-hez Kossuth Lajost, és „az anyák megmentőjé”-hez Semmelweis Ignác nevét.

    Az anyák megmentőjének életrajzi adatai, felfedezésének története általános műveltségünk részének kéne lennie, ezért általánosságban szeretnék néhány gondolatot megfogalmazni. Életünk pozitív és negatív élmények sorozata. A jó és rossz, a fény és árnyék, az öröm és a bánat örökös hullámzása. Korszakos nagy elmék esetén ezek a hullámok óriásivá növekednek. Gondoljunk csak bele micsoda végletek között élte életét Semmelweis Ignác.

    Mint orvos szembesülnie kellett azzal a ténnyel, hogy felfedezéséig maga is okozója lehetett számtalan édesanya halálának. Félelmetes lelki teher lehetett ez számára. Mindezeket tetézte az a tény, hogy kortársai nem ismerték el korszakos jelentőségű felfedezését. Százával haltak meg továbbra is azok az édesanyák, akiknek már nem kellett volna árván hagyni gyermeküket. A sors groteszk játéka, hogy a zseniális felismerést tevő; orvos, elmegyógyintézetben fejezte be életét!

    Az egykori fűszerkereskedő; 4 fia közük a legfiatalabb „az anyák megmentője” lett. Nem akarom részletezni bécsi munkásságának nehézségeit, a meg nem értéssel feléje forduló főnökétől kezdve számos kollegája kicsinyes praktikájáig. 1850-ben magán tanári képesítés után nyújtott be kérelmet, melyet nem éppen felemelő; körülmények között, de meg is kapott. 5 nappal a kinevezése után hagyta el Bécset. Nem nyugatnak indult, hanem Pestre költözött! Fizetés nélküli főorvos lett a Rókusban.

    Később midőn egykori főnöke Klein tanár elhunyt, a bécsi megüresedett tanszékre őt nem is jelölték! Érdekes belegondolni abba is, hogy amikor Pesten 1855-ben megüresedett a szülészeti tanszék számunkra ma természetes lenne, hogy azt Semmelweis az egyedüli lehetséges jelölt. Pedig nem így történt! 7-en pályázták meg az állást. A korabeli tanári kar egy szülő és lelencházi aligazgatót javasolt, akinek csaknem 5 éves bécsi közkórházi gyakorlata volt, és magyarul nem beszélt. Ezzel a jelöléssel az egyetemi szenátus is egyetértett!!! A Budai Helyhatóság elnöksége azonban ezt nem fogadta el és Albert főherceg, „aki Magyarország akkori katonai és polgári kormányzója volt” Semmelweist terjesztette jóváhagyásra a császár elé, aki 1855-ben nevezte ki rendes tanárrá.

    10 évvel később már halott volt!

    Haláláról egyébként rövid 1-1 mondatban számoltak be a honi lapok, és ma már, amikor évről évre ünnepeljük őt, érthetetlen, hogy, hogy milyen hosszú időnek kellett eltelnie, hogy elfoglalhassa a legnagyobb magyar orvosok közötti helyét. Egyetem, kórház, intézmények viselik ma büszkén a nevét. Egykor munkahelye a Rókus kórház előtt csodálatos szobor hirdeti emlékét.Ismeretes, hogy teste halála után sem nyugodhatott békében. 4-szer exhumálták!

    Az elsőre halála után 26 év múlva, 1891-ben került sor, amikor a bécsi hatóságok lezárták, és kiürítésre ítélték azt a temetőt, ahol Semmelweis Ignácot eltemették. Hamvait akkor hazahozták, és a Kerepesi temetőben ideiglenesen temették el. 1894-ben került teste végleges díszsírhelyére, melyet márvány emlékművel is díszítettek. 3.-szor 1929-ben exhumálták, amikor is nem csak a koporsót, hanem a márvány síremléket is áthelyezték. A negyedik sírbolygatásra 1963-ban dr. Semmeiweis- Lehoczky Kálmán szülész tanár illetve a család kérésére került sor.

    Remélhetőleg földi maradványait többé már senki se fogja bolygatni.

    Semmelweis Ignác születésnapja már sok éve a magyar egészségügy, a magyar orvoslás ünnepnapja, amikor évről évre elismerjük a gyógyítók munkáját és napi rohanásainkban egy kicsit megállva, körülnézünk hivatásunk háza táján.

    Az elmúlt 7 évben soha nem tapasztalt anyagi és erkölcsi válságba jutott a magyar egészségügy. Annak ellenére, hogy volt olyan időszak, amikor 3 orvos végzettségű miniszter is tevékenykedett a magyar kormányban. De milyen „orvosok”, milyen személyiségek voltak ők!? A magyar orvostörténet, egykor szégyenkezve fogja néhány sorban nevüket említeni. Ha ma, 2009. július 1-én körülnézünk házunk táján, az ünnep, nem tölt el minket bizakodással!

    Semmelweis szellemét idézzük!!! A mai kor Semmelweisének nem korszakos felfedezést kellene tennie. Csak kiállnia és elmondani a végsőkig megnyomorított, és elkeseredett egészségügyben dolgozóknak, hogy: elég!!! Ez így nem mehet tovább!

    Nem érdekel, hogy meddig maradhatok katedrán, nem érdekelnek a beígért lehetőségek!!! Hippokratész szellemét szeretném visszahozni a gyógyításba!!! Vegyétek észre professzortársaim, hogy emberek hallnak meg miattunk, mert nem merünk kiáltani, nem merünk nemet mondani!!! Mi az egészségügy tábornokai, hagyjuk, hogy katonáink egymást marják, elzülljenek, kétségbe essenek, miközben a betegségek, a szenvedések ellen kellene őket vezetnünk!!!

    És mindeközben elfogy a magyarság!!! Eltűnünk a Kárpát-medencéből!!! Egy mai Semmelweist, / ha feltámadna szelleme /, vajon nem zárnák elmegyógyintézetbe??? Reménytelennek látszik a jelen és bizonytalan a jövőnk! És mégis!

    A fiam orvosegyetemre jár!!!



    Osvai László dr.

Nincsenek megjegyzések: