2009. április 4., szombat


Gyógyszert a gyógyszerésztől, vagy a gyógyszerfutártól?



Gyógyszert a gyógyszertárból. Ez az általános nézet a gyógyszerész szakmán belül. De nem mindenki gondolja így. Nemrég megalakult egy futárcég, ami futárszolgálaton keresztül házhoz szállítja a gyógyszereket. A cég ellen vizsgálatot indított az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, és az ÁNTSZ is.

Baranyi Béla (szerkesztő): - Juli néni 30 éve bénult meg. Hihetetlen lelki erő és persze gyógyszer kellett ahhoz, hogy újra lábra tudjon állni. Lelkierőből szerencsére nem volt hiány. A gyógyszerek beszerzése azonban néha gondot okozott.

Pál Béláné: - Valamennyire probléma. Mert nehezen közlekedek BKV-n. S éppen ezért nagyon jó ötletnek találom, hogyha házhoz hoznák a gyógyszereket. De ha ezt lehetne térítésmentesen. Mert amennyiben ezért térítést kérnek, inkább megszervezem, hogy ezt valaki a számomra meghozza.

Szerkesztő: - A gyógyszerfutár nevű szolgáltatás néhány hete indult be. Juli néni azonban két okból sem venné igénybe. Egyrészt 1400 forint kiszállási díjat számláznak ki, másrészt Juli néni szerint van más megoldás is.

Pál Béláné: - Nagyon sokan vannak olyanok, akiknek a gondozási központ viszi el házhoz a gyógyszerét. Ők is járnak bevásárolni nekik. Ez nem térítésmentes, jövedelemfüggően térítenek érte.

Szerkesztő: - A gyógyszerfutárnál telefonon vagy Interneten keresztül lehet gyógyszert rendelni, amit egy futár visz ki. A receptet a gyógyszerész ebben az esetben utólag láthatná, ami sokak szerint aggodalomra adhat okot.

Dr. Tettinger Antal (Pest Megyei Tisztifőorvos): - Ha a beteg utólag vinné el a receptet a gyógyszertárba, azt nem tartom kivitelezőnek. Viszont látok realitást abban, hogy a közeli jövőben az orvos és a gyógyszergyár közötti online elektronikus kapcsolat olyan lehetőségekkel bővül, amelyek jogilag, erkölcsileg, szakmailag is garanciát jelentenek minden fél számára.

Szerkesztő: - A gyógyszerfutár alig öt napja működött, amikor egyszerre kezdett el nála vizsgálódni az Országos Egészségbiztosítási Pénztár és az országos ÁNTSZ. Szerettük volna megtudni, hogy pontosan mit kifogásolnak. Az OEP illetékesei ma nem nyilatkoztak. Korábban viszont úgy fogalmaztak, hogy a gyógyszerfutár tevékenysége aggályos lehet. Különösen azért, mert a tevékenység jogi háttere még nincs egészen szabályozva. Az OEP-hez hasonlóan hiába kértünk interjút az ÁNTSZ illetékeseitől, pedig itt ebben az intézményben már vita is indult a gyógyszerfutás ügyében. Teszünk egy próbát a Gyógyszerész Kamaránál is. A Gyógyszerész Kamara elnök asszonya korábban úgy fogalmazott, hogy különösebb kivetnivalót nem lát a gyógyszerfutár szolgálatban, ám ma ő sem nyilatkozott.

Műsorvezető: - S most nyilatkozik nekünk Antal Csaba, országos tisztifőgyógyszerész.

Antal Csaba: - Jó estét kívánok!

Műsorvezető: - S itt van a cég tulajdonosa Somody Imre is. Jó estét kívánok!

Somody Imre: - Jó estét kívánok!

Műsorvezető: - Ön szerint van-e valami jogi probléma a céggel?

Antal Csaba (tisztifőgyógyszerész): - Hagy pontosítsak a legelején. Az ÁNTSZ nem vizsgálatot indított a Gyógyszerfutár Kft. ellen, hanem az Egészségügyi Minisztérium felkérésére azt a folyamatsort vizsgálja, amelyet a Gyógyszerfutár Kft. egyébként végez. S ennek a vizsgálatnak az a célja, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy a Gyógyszerfutár Kft. tevékenysége során a gyógyszerbiztonság nem sérül.

Műsorvezető: - Gyorsan elmondja az Önök tevékenységét? Röviden, hogy aztán gyorsan tudjon az országos tisztifőgyógyszerész úr reagálni rá.

Somody Imre (tulajdonos, Gyógyszerfutár Kft.): - Nagyon egyszerűen, a rendszer arról szól, hogy mivel nagyon jelentős igény mutatkozik Budapesten a házhoz szállításra, ezért mi ezt a lehetőséget vizsgáltuk meg. Fel lehet hívni a telefonszámunkat, ezt egy gyógyszerész a telefonközpontban veszi az információkat. Ha vényköteles gyógyszerről van szó, akkor beolvassa a beteg a vényen lévő fontos információkat. Ezen az alapon a patikában a gyógyszerész összeállítja zárt csomagban azokat a gyógyszereket, amiket kért a recept mentén a beteg. S ezt a futárral kiküldi. S ami nagyon fontos, hogy ez egy zárt csomagban van, a mi feltételezésünk szerint, és a jogi álláspontunk szerint ez eddig nincs expediálva. Tehát amikor a beteghez kivitte a futár ezt a csomagot, ő felhívja egy modern, harmadik generációs telefonon a gyógyszerészt. Először is lefényképezi a receptet, és azt beküldi MMS-en ugye a gyógyszerésznek. Másrészt a gyógyszerész megbizonyosodik arról, hogy valóban a betegnek erre a gyógyszerre van szüksége. Elmondja az információt, és utána adható át a csomag. Tehát mi azt állítjuk, hogy az expediálás ebben az esetben nagyobb biztonságú, hiszen a beteghez jutott el a termék, nem pedig mondjuk egy taxisofőr vitte ki.

Műsorvezető: - Akkor most erre tud reagálni, hogy ebben hol lát aggályokat, hol lehetnek veszélyes pontok.

Antal Csaba: - A hatályos jogszabályok szerint, amit az Egészségügyi Törvény definiál, egyébként egészségügyi szolgáltatás ugye a lakossági gyógyszerellátás. Ezt a tevékenységet szintén egy másik jogszabály szerint gyógyszertárban lehet végezni. A tevékenységnek a gyógyszertárban kell befejeződni a mostani hatályos jogszabályok szerint. Úgy gondoljuk, hogy a Gyógyszerfutár Kft., ami egy beteg megbízásából egy gyógyszertári helyet felkeres, akkor tulajdonképpen a futár a beteget jeleníti meg a gyógyszertárban. A gyógyszerész a beteg képviselőjének adja át mindazon gyógyszereket, amelyet a beteg igényel. S biztosítja a beteg számára a szükséges információt. Ha a futár vállalja át a betegtől ezt a tevékenységet, akkor véleményünk szerint a futárnak kell már a beteg felé továbbítani a gyógyszert, és az információt. Illetve a gyógyszer átadásának pillanatától a gyógyszerért visel valamennyi felelősség a megbízottat, a gyógyszerfutárt terheli.

Műsorvezető: - De most én itt nem látom, hogy hol a probléma? Hát, hogyha a beteget képviseli a Gyógyszerfutár, és megkapja a gyógyszert, akkor gyakorlatilag a beteg kapta meg a gyógyszert. Ebben egyetlenegy probléma van, a vényköteles gyógyszerek kiszolgálása. Ma szintén hatályos jogszabályokra kell hivatkoznom, a gyógyszer kiadásakor álláspontunk szerint, a gyógyszerésznek meg kell győződnie, hogy valóban a betegnek írta fel az orvos, valóban azt a gyógyszert rendelte, valóban olyan adagolásban rendelte. Meg kell győződnie arról, hogy a vénynek a hitelesítő elemei megvannak-e. Mindezek miatt azt kell gondolnunk, és azt kell mondanunk, és azt látjuk, hogy a jogszabályok által megalapozottnak, hogy a vényköteles gyógyszerek kiszolgálása úgy a betegnek, mint megbízottjának csak akkor történhet meg, miután az erre feljogosító magánokiratot, a kiszolgálás helyén, a gyógyszertárban bemutatták.

Műsorvezető: - Magyarul Önöknek az a problémája, hogy ez nem így történik, hogy a futár odaadja a vényt a gyógyszerésznek, aki erre odaadja a gyógyszert. Ugye?

Antal Csaba: - Igen, ez az egyik probléma.

Műsorvezető: - Miért nem így történik?

Somody Imre: - Mert hát ugye a beteg nem azzal akar kínlódni, hogy egyszer kimegyünk a receptért, időpontot egyeztetünk, aztán kimegyünk a gyógyszerrel és időpontot egyeztetünk. Neki pont az a baja, hogy nem jut hozzá normális módon, európai módon. S mi azt állítjuk, hogy azok az elvárások, amiket az előbb a főgyógyszerész úr megfogalmazott, az mind a XXI. század modern eszközeivel teljesül. Tehát ebben mi a mind a Gazdasági Minisztérium, mind pedig reményeink szerint heteken, vagy napokon belül az Informatikai Minisztériumtól is pozitív álláspontot fogunk kapni. Azt egyszerűen miért nem lehet azt elfogadni, hogyha az én futárom kezében ott van a telefon, amivel lefényképezte ezt a vényt, ott áll mellette a beteg, akinek a gyógyszeréről szó van. A beteg kapcsolatban van a patikussal, és megbeszélik a baját, és hogy minden megfelelő adat rajta van-e a recepten. Hogy miért lehetne odaadni, és aztán egy órán belül a recept bekerül a patikába, és semmi nem történik. Nem kellett kétszer elmenni, nem kellett még több pénzt rákölteni. S nem kell hihetetlen sok gondot a beteg nyakába sózni. Ugye elmegyek a patikába, számtalan esetben, és ugye nincs ott a gyógyszer, és vissza kell mennie, és ez nagyon sok gondot okoz neki. Mi ezt a szolgáltatást szeretnénk megteremteni.

Műsorvezető: - Abban egyébként miért annyira biztos, hogy a beteg be tudja olvasni a diszpécser szolgálatoknak a vény tartalmát. Azért elég sok recept volt a kezemben, de mondjuk, nagyon sokszor nem tudom elolvasni az orvos írását, és fogalmam sincs, hogy azok a pici rövidítések mit takarnak.

Somody Imre: - Ebben Önnek teljesen igaza van. De itt nagyon fontos megjegyezni azt, mi nem egy állami szerv vagyunk, hanem egy üzleti vállalkozást akarunk csinálni pénzért. Mi először is nem tudjuk vállalni, hogy a kézzel írott recepteket éppen ezért kikézbesítjük. Abban az esetben az van, amit a főgyógyszerész úr is mondott, ha vállalja a beteg a többlet 500 forintot, akkor kimegyünk érte, bevisszük a patikusnak, és utána kivisszük a gyógyszert. De szerintem manapság 80-90%-ban a gyógyszereknek receptre írása számítógéppel történik, tehát nyomtatott betűkkel. Ezeket egy bizonyos intelligencia szint fölött be tudják betűzni, legrosszabb esetben kicsit lassabban. S ez alapján ki lehet küldeni a gyógyszert. Még egyszer mondom. Bármilyen patikusi, gyógyszerészi felelősség felmerül, akkor nem hagyja ott a gyógyszert. Tehát mi úgy gondoljuk ebben az esetben, hogy nullára csökken annak a kockázata, hogy rossz gyógyszer, rossz feltételek mellett ki legyen küldve. Még abban az esetben is, hogy jelenleg különböző intézményeknek szatyorszámra viszik ki a gyógyszert, ott, szerintük, ennek sokkal nagyobb a kockázata.

Műsorvezető: - Előbb ugye azt mondta, hogy ez az egyik kifogás, hogy a vény nem kerül egyből a patikába, csak utólag. Van-e más kifogás a tevékenységgel kapcsolatban?

Antal Csaba: - Aggályosnak tartjuk, hogy a kft. a tevékenysége során, amikor a betegtől a betegségére vonatkozó különleges adatokat vesz át, akkor tulajdonképpen egy adatkezelést végez, egészségügyi adatokat kezel. Ezt a tevékenységet Magyarországon törvény tartalmazza. Az egészségügyi adatokról szóló kezelés pedig egy külön törvény rendelkezik, még egy szigorúbb rendelkezéssel. Pontosan megállapítja, hogy ki az a kör, aki ezen adatok kezelésére jogosult. Az Egészségügyi Biztosító ezen adatok kezelésére jogosult, az egészségügyi szolgáltató, az orvos, akinél ugye a beteg megjelenik, és egészségügyi szolgáltató a gyógyszertár, ahol a gyógyszert kiváltják. A Gyógyszerfutár Kft. tevékenysége nem minősül egészségügyi szolgáltatónak. Tehát aggályosnak tartjuk, hogy a Gyógyszerfutár Kft. egyáltalán ilyen adatokat kezelhet el, akkor is, ha ez az adatkezelés egyébként csak átmeneti.

Műsorvezető: - Ez azt jelenti, hogy a cégnek először is engedélyeztetni kellett volna, hogy ezt a tevékenységet végezze, és az Önök engedélyének a birtokában tehetné ezt.

Antal Csaba: - Nem ÁNTSZ engedély kell a cég tevékenységéhez. Hiszen most rögzítettük, hogy nem egészségügyi szolgáltatást végez. Az azonban sokat jelentett volna, hogyha azokat az egyeztetéseket, amelyeket a Gyógyszerfutár a Minisztérium és az OTH között a múlt héten kedden megkezdtük, amikor már a kft egyébként a tevékenységét bejelentette. Tehát nagyon sokat jelentett volna, nagyon sokat segített volna, úgy nekünk, mint a kft-nek, hogy ezek az egyeztetések előbb megtörténnek.

Somody Endre: - Egyrészt az adatvédelemmel kapcsolatban a tevékenységünket az adatvédelmi biztosnak bejelentettük. Ez egy folyamat, egyeztetés, hogy milyen elvárásoknak kell megfelelnünk, ez folyamatban van. S ez teljesen jogos ez a felvetés, és úgy gondoljuk, hogy itt megfelelünk az előírásoknak. A másik részből, minthogy ez üzleti vállalkozás, ahol a jogászaink értelmezései szerint egyetértve a főgyógyszerész úrral, ez nem egészségügyi szolgáltatás, ezért ez előre nem kellett egyeztetni. Úgy ítéltük meg, hogy elég furcsa lenne elmenni egy konkurenciát váró vállalkozásokkal, különböző hatóságokhoz, hogy mi ezt szeretnénk csinálni, és ezzel magunkra hajtani, hogy ugye mások is ezeknek az információknak a birtokába jutna. Mi akkor, amikor elkezdtük a tevékenységünket, és nyilvánvalóvá vált, hogy a hatóságokat ezt nagyon érdekli, mi nyitottak voltunk az egyeztetésre. Nekünk egyedül az okoz gondot, hogy a mi szakmai és jogi képviselőink véleménye szerint mi jogszerűen járunk le. S nem szeretnénk, hogy a jelenleg folyó tevékenységünk azért leállításra kerüljön, mert ezzel egyrészt nagyon komoly veszteségeink lennének, másrészt, hogy ne tudjuk kiszolgáltatni az igényeit a vevőknek. Azért, mert kell valóban egy olyan egyeztetés, amiben a Minisztérium eldöntheti, hogy milyen egészségügyi szolgáltatássá tenni, és milyen módon akarja a jogszabályt módosítani.

Műsorvezető: - Önnek még egyetlenegy kérdés, és kérem, hogy röviden válaszoljon. Az elképzelhető, hogy Önök azt meg tudják akadályozni, hogy a kft. folytassa a tevékenységét? Tehát például megtiltják bármely patikának azt, hogy szerződést kössön?

Antal Csaba: - Erre nincs hatáskörünk. Mi a kft. tevékenységét sem engedélyeztetni, sem megtiltani nem tudjuk. Abban viszont hatáskörünk, és felelősségünk van, hogy a gyógyszergyárak szakmai működését kordába tartsuk. S a gyógyszeráraktól elvárjuk, hogy a tevékenységüket a hatályos jogszabály szerint végezzék. Abban sem tudunk megakadályozni senkit, hogy a Gyógyszerszállító Kft-vel bármiféle szerződést megkössön.

Forrás: MTV – Este/ (2005.október 5.)

Lantos Csaba a Gyógyszerfutárban

2005. szeptember 09.

Jelentős, 25 százalék plusz egy szavazatra jogosító részesedést szerzett Lantos Csaba, az OTP Bank Rt. vezérigazgató-helyettese a Gyógyszerfutár Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-ben. A 3 millió forintos jegyzett tőkéjű céget ez év januárjában Somody Imre üzletember egyik vállalkozása, a Somody és Társa Szolgáltató, Kereskedelmi Kft. hozta létre gyógyszerek házhoz szállítására.

A többségi tulajdonos Somody Imrét régi szálak fűzik Lantoshoz, aki a júliusban eladott, szintén Somody-érdekeltségű Plussz Vitamin Élelmiszer- és Gyógyszer-kerekedelmi Kft.-nél felügyelőbizottsági tag volt. A Gyógyszerfutár Kft. most azért lobbizik, hogy jogszabály szülessen arra, milyen feltételekkel lehet az orvosságokat házhoz vinni. A kezdeményezés kiváltotta a Magyar Gyógyszerészkamara ellenállását, bár hasonló szolgáltatások már működnek az országban - például behozzák külföldről a kívánt medicinát, Somogy megyében pedig másfél évtizede a falugondnokok váltják ki és viszik haza az időseknek, ágyhoz kötött betegeknek a receptre felírt orvosságokat. A Gyógyszerfutár Kft. ügyvezetője Langer István, aki korábban a generikus medicinákat értékesítő, német érdekeltségű Ratiopharma Kft.-t irányította.

Forrás: HVG



Célegyenesben az internetes gyógyszerrendelés

A jövő év elejétől lehetővé válhat az internetes gyógyszerrendelés Magyarországon - az erről szóló tárgyalások már zajlanak a Magyar Gyógyszerész Kamara (MGYK) és az Egészségügyi Minisztérium (EüM) között. A cél az, hogy az on-line rendelés estében is megtartható legyen a magyar gyógyszertárakra jellemző magas minőség és biztonság - mondta el lapunknak a kamara elnöke. Hávelné Szatmári Katalin szerint ez úgy biztosítható, ha az internetes megkereséseket és a házhozszállítást is a gyógyszerészek kezelik és végzik. A javaslat alapján egy központi internetes portálon lehet majd feladni a megrendelést a gyógyszerekre, amelyeket a területileg illetékes patikában sorban állás nélkül lehet átvenni. Ez nem kerülne pénzébe a betegnek, ha azonban valaki házhoz vitetné a készítményeket, akkor már ki kell fizetnie a szállítási díjat.

Várhatóan nem lesz mindenhol elérhető a szolgáltatás, mivel a gyógyszertárak önkéntes alapon csatlakozhatnak majd a kezdeményezéshez - közölte az elnök. Hávelné Szatmári Katalin elmondta azt is, hogy az előzetes felmérések alapján a mintegy 2600 patikából körülbelül 300 lenne nyitott az internetes rendelés biztosítására, a fővárosi gyógyszertáraknál azonban nagyobb az érdeklődés.

A rendszer kiépítésének költségeit a kamara vállalja magára. Terveik szerint a központi honlapon nem csupán rendelni lehet majd, hanem az egészséggel, illetve a gyógyszerekkel kapcsolatos tanácsokat is kaphatnak az érdeklődők - tette hozzá az elnök. Példaként említette, hogy megtalálható lesz majd az is, hogy egyes betegségek esetében milyen gyógyszereket szabad, illetve nem szabad szedni.

Az Egészségügyi Minisztérium tervei szerint az internetes rendelésről szóló rendeletet e hónap végén hirdetik majd ki és jövő januártól lép hatályba.

L.G.

Nincsenek megjegyzések: