2009. április 29., szerda


Ingatlantulajdon-adó nem csak zseniknek

Van a kormányzatnak egy-két olyan kiadáscsökkentő és bevételnövelő ötlete, ami -- válság ide, szükség oda -- nem csak súrolja, de át is lépi a pofátlanság képzeletbeli határát és jóval azon túlról lendít vissza egy hatalmasat az ún. középosztálynak.


Ezek közül az egyik legelbaltázottabb az ingatlanadónak nevezett haradzs, aminek az általános bevezetését már a Gyurcsány kabinet is pedzegette, de bátorsága csak az amúgy is pofozógépnek felvett Bajnai-kormánynak van ahhoz, hogy az Országgyűlés elé terjesztendő adójavaslatként foglalkozzon vele. A cél -- mondják -- az, hogy az eltitkolt jövedelmek is adózzanak -- ezen a szűrőn ugyanis (úgy gondolják) fennakadnak a minimálbérre bejelentett, valójában azonban jóval többet kereső s ezáltal adót csaló vállalkozók és egyéb (önfoglalkoztató) adómegkerülők tömegei. Így nekik mégiscsak kellene adót fizetniük, azok meg akik amúgy is a teljes jövedelmük után szoktak adózni, legfeljebb rátudják, hogy ez a hazafias kötelességük: áldozatot hozni az országért, ameddig csak bírják.

Anno a sokadik intézkedéstervezet után a 2006-os törvényjavaslat a Magyar Köztársaság területén lévő összes magántulajdonú ingatlanra vonatkozott volna, ám továbbra is ún. átengedett adó lett volna, tehát a kötelező jelleggel és állami standard alapján kivetett adó bevételét az önkormányzatoknál hagyta volna az akkori kabinet (pont úgy, ahogy a gépjármű-adók esetében jelenleg is teszik). Az akkori tervezet szerint az adó sávosan emelkedett volna az ingatlanok értéke alapján, végpontját valahol a 100 millió forint feletti értékű ingatlanoknál érte volna el, évi másfél százalékon.

Akkor az a javaslat elbukott. Oszkó Péter, a jelenlegi kormány pénzügyére azonban eltökélt, mint keresztes lovag az ütközetben: 2010. január 1-jére már csatarendbe szeretné állítani az új adót. A sajtóhírek alapján ez az ingatlanadó már nem maradna átengedett adó, hanem egyenesen a központi költségvetésbe folyna be, a 9 (vagy 15?) millió forint feletti értékű ingatlanokra1 vetnék ki és az értéke évente megközelítené az ingtalan értékének az 1 %-át2.

Természetesen eszem ágában sincs riogató csujjogatás tekintetében elvenni a folyton farkast (és sünt is) kiáltó jobber3 kollégák kenyerét, de ez azért tényleg népnyúzó stílusú bevételkeresés. Az ingatlanadóval kapcsolatban van természetesen olyan dolgokról is szó, hogy az egyéb már bevezetett adókat tenne szükségtelenné, másokat meg csökkentene, sőt: egy rész a személyi jövedelemadóból is leírható volna, ám biztos vagyok abban, hogy ezek hatásaikban eltörpülnek majd az ingatlanadóéi mellett.

Hogyan lehetne tehát érzékletetni az új adótípus lényegét?

Úgy, hogy elképzeljük, amint az állam fogja magát, felköt egy sálat az arca elé, pisztolyt ragad és arra készül, hogy fényes nappal kirabolja az állampolgárait. Mit jelent ez egy átlagos adózó számára? Hadd magyarázzam:

Azokat a jövedelmeket, amikből a hazai ingatlanok többsége keletkezik egyszer már megsarcolták SZJA címén, átlagos adózónk tehát először a jövedelme után adózik. Eztán természetesen az építkezéshez vásárolt építőanyagokon is volt adó, no meg az ingatlan szerzéshez és tulajdonláshoz szükséges ilyen-olyan engedélyeztetési és hatósági eljárások sem tartoznak feltétlenül az olcsó mulatságok közé, tehát az építtetés költségét még ezek is növelik. Hősünk, az átlagos adózó tehát keresi a pénzt, adózik közben épít, aztán nyugis mert van háza, ahol él, van jövedelme is, amiből, meg -- általában -- van egy jó nagy hitele jelzáloggal mindehhez. (A kocsit -- amije vagy van, vagy nincs -- most ne számoljuk ide.) A házát nem használja semmi egyébre azon kívül, hogy lakik benne, a fűtés, a karbantartás meg a tulajdonláshoz fűződő egyéb költségek az övéi. A lakóingatlan nem termelő beruházás tehát, annak az adóztatása tulajdonképpen az ugyanazt a beruházást terhelő harmadik (vagy negyedik) állami sarc.

Nos ez az, amiért pofátlanságnak tartom az ingatlanadót. Sarcoljanak egyszerre, ha már akarnak, hogy eldönthessem, kell-e nekem ez, avagy sem -- ne utólag, amikor már van és nem vagy csak aránytalan veszteségekkel tudok utólag változtatni.


_________________________________________

Nincsenek megjegyzések: