Kemény István -" Könnyen lehet, hogy az elvégzendő teendők útjában és a normális párbeszéd kialakulásában a legnagyobb akadály az ignoranciának, tévképzeteknek és az üres retorikának a tájékozódást, tisztánlátást és a szakszerű vitát szinte lehetetlenné tévő uralma."
2009. szeptember 21., hétfő
SZÉTZILÁLÓDÓ TERHESGONDOZÁSI REND?
Míg vidéken s a megyei központokban ma is jól működik a terhesgondozás évtizedek alatt kialakult rendszere, főképpen a fővárosban szétzilálódni látszik,- hangzott el az Alapellátási Konferencia ma délelőtti programján, melyen a gyermek alapellátásban dolgozók együttműködése volt a főtéma. Az előadások részt vevői a csecsemőtáplálás és a védőoltási rend aktuális kérdéseiről is hallhatták a témák szakértőit.
Káosz a terhesgonozásban?
Mára mind a jogi környezet, mind a szakmai előírások rendszere adott, mégis, mint azt az illetékes szakmai kollégium megállapította: néhány helyen, így például a fővárosban visszás állapotok alakultak ki. Dr. Tóth Zoltán professzor, a Debreceni Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának professzora, miután ismertette a jelenlévőkkel a terhesgondozás legújabb szakmai ajánlásait, előadásában elmondta, az eddig jól működő rendszer az utóbbi években megbomlott, ezért sok kérdésére kellene választ találni a közeljövőben. A privatizáció után természetes igénye volt a háziorvosoknak, hogy lehetőleg minél többféle ellátást tudjanak nyújtani, és vidéken a terhesgondozás szakmai elemeinek jórészét magukra vállalták. Mégis, nem érett meg az idő arra, hogy átvállalják a terhesség alatt előírt műszeres, laboratóriumi és ultrahang vizsgálatokat is az erre képzett szakorvosoktól, mint például a colposcopia és cytológiai ellenőrzés,- vélekedett a professzor.
A fogamzástól a szülésig terjedő időszak végigkísérésére többféle forma működik, a kisebb településeken zömmel a családorvos és a védőnő együttműködése a jellemző, míg nagyobb településeken központi gondozók alakultak ki, ahol inkább szakorvosok végzik a munkát. A professzor újból felhívta a figyelmet arra, hogy a törvény szerint nem elfogadott az, ha a kismama csak a magánrendelőbe (magánkórházba) jár, a terhesgondozáshoz a védőnői feladatok is hozzátartoznak, a védőnők megkerülhetetlenek, de ők a területileg illetékes gondozóhálózatban és háziorvosokhoz kapcsolódóan látják el munkájukat. Ebből adódóan, a magánorvost választókat gyakorta párhuzamosan gondozza a területileg illetékes gondozó és a választott orvos, feleslegesen megkettőzve esetenként a vizsgálatokat, ezért mielőbb dönteni kell az önálló védőnői tanácsadás megszervezéséről, - vetette fel a professzor. Ráadásul a finanszírozás kérdése is megoldatlan azon szolgáltatók esetében, akik nem szerződtek az OEP-pel, így kérdés: ki fizeti (fizesse) a gondozást.
Ugyancsak károsnak ítélte a szakmai kollégium azt a gyakorlatot, amikor a szakmailag előírt négyszeri ultrahang-vizsgálat mellett, pusztán „fotográfiai" céllal vetik be a műszert. Tóth professzor figyelmeztette a jelenlévőket, hogy az ilyen videofelvételekhez szükséges, hosszabb ideig tartó ultrahangozás veszélytelenségét még nem bizonyították. Bár a családorvosoknak ötévente kötelező a továbbképzés a terhesgondozás témájában, a tapasztalatok szerint ez sem működik zökkenőmentesen. Ugyancsak gondot jelent, hogy vidéken sok a betöltetlen védőnői állás, így az ott élő kismamák gondozása sem megoldott megnyugtatóan. A szakmában felvetődött,- mondta el dr. Tóth Zoltán, hogy a szülések csökkenő száma miatt fokozottabban kellene védeni a terheseket: célszerű volna a táppénzes állományhoz hasonló terhességi-állomány bevezetése azoknál, akiknél nem egészségügyi, hanem életmódbeli indokok hozhatók fel, például túl sokat kell utaznia a munkájához.
Hamm, bekapja Döncike
Bár a csecsemőtáplálás egyszerű és banális témának látszik egy szakmai konferencián, azért ezen a téren is vannak újdonságok,- mondta előadásában Dr. Polgár Mariann, a Madarász utcai Kórház munkatársa. A gyermekgyógyászati szakmai kollégium ajánlása változatlanul az anyatejes táplálást tekinti alapnak a gyermek egyéves koráig, - s ehhez újabb vizsgálatok szakmai érvei is hozzájárulnak – azonban a hozzátáplálás rendjét legalább ilyen fontosnak tartja. Eszerint, a csecsemőnek négy hónapos kora előtt nem szabadna mást kapnia, mint anyatejet – vagy korszerű, anyatej-típusú tápszet -, ám négy - hat hónapos kora után ezt már ki kell egészíteni gyümölcs,- főzelék, ceriália és húsféle hozzáadásával a hazánkban magas arányú, maradandó károsodást okozó krónikus vérszegénység elkerülésére. Míg a fejlett országokban e hiányállapot előfordulása csecsemő és kisgyermek korban 12 százalékos, a fejlődő országokban 51 százalék, sajnos Magyarország a maga 41 százalékával ehhez közelít. Márpedig a krónikus vashiány visszafordíthatatlan idegrendszeri – fejlődési rendellenességekhez vezet. Az utóbbi évek felmérései rávilágítottak arra is, hogy a hat hónaposnál idősebb, már nem szoptatott csecsemők 51 százaléka a korszerűbb tápszerek helyett tehéntejet kap, amely egy sor későbbi betegség előidézője. A szakmai előadás részletesen kitért arra is, hogy a jelen kutatásai egy sor olyan, természetes bioaktív anyagot találtak az anyatejben, amelyek közül néhányat a jelen tápszereibe is bele kell tenni, fontos élettani szerepük miatt.
Újra fenyeget a fekete himlő?
A délelőtti program harmadik kiemelkedő előadásában dr. Mészner Zsófia, a Szent László Kórház főorvosa adott tájékoztatást a szakembereknek a védőoltási rendszer aktuális kérdéseiről. Kiemelten szólt arról, hogy a felnőttek, a sérültek, illetve krónikus betegek oltásairól, olthatóságáról nagyon kevés a közkeletű ismeret, pedig esetükben sokkal kevesebb szakmai ellenjavallat van, mint hinnénk. Ugyanakkor az oltással megelőzhető betegségek kockázata náluk sokkal fokozottabb, ezért – érvelt a doktornő – ha közösségbe járhatnak, a védelmet is meg kell kapniuk.
Mivel a főorvos most érkezett meg Amerikából, természetesen szólt a fekete himlő-pánikról is: mint arról a Weborvos is beszámolt, az Egyesült Államokban és Izraelben már újból megkezdték a himlő elleni immunizációt egy esetleges bioterrorista cselekménytől tartva. Még nem tudható hogy e fenyegetettség hogyan érinti Európát, az azonban tény, hogy kész védőoltások egyedül az Egyesült Államokban vannak raktáron, a vakcinák újbóli előállításához legalább két-három év szükséges.
Pro memoria:
Felelős vagy minden emberért
"A boldogságot csak az bírja el, aki elosztja. A fény csak abban válik áldássá, aki másnak is ad belőle. Mert, amikor bennünket elküldtek, az útra bocsátó Hatalom így szólt: Rád bízok minden embert külön, kivétel nélkül mindenkit. Segíts, adj enni, adj ruhát, mindenkire vigyázz úgy, mint magadra és ne hagyd a sötétségben elmerülni. Amit szerzel, amit elérsz, amit tudsz, amit átélsz oszd meg. Az egész világ a tiéd. Szabad vagy a kövektől az éterig. Ismerd meg, hódítsd meg, senki nem tiltja, de jaj Neked, ha magadnak tartod. Amiből másnak nem adsz, legyen az arany, iszappá válik, legyen szent fény, átokká válik, legyen gyönyör, halállá válik. Elbocsátunk Téged is, mint mindenkit: Felelős vagy minden emberért, aki veled él és el kell számolnod minden fillérrel, amit magadra költesz, minden örömmel, amit magadba zártál és minden boldog pillanattal, amit magadnak tartottál meg. Most eredj és élj, mert a világ a tiéd."
( Hamvas Béla )
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése