A velünk élő fuzárium hatása a müzlievő gyerekekre
Ebből az ügyből még nagy botrány lehet. Hazánkban gyerekorvosok figyeltek fel arra, hogy az utóbbi időben egyre nagyobb számban jelentkező, korai ivarérésnek megfelelő testi tüneteket mutató gyerekek között nagyon gyakori a főleg vegetarianus étrendet fogyasztók száma. A háttérben a hazai gabona nagyfokú fuzárium fertőzése állhat. Az ügy kapcsán megbízott vizsgáló laboratóriumok a kereskedelembe kerülő termékek jelentős részében mutattak ki magas toxinszintet. Ma reggel az MR1 en nyilatkozó eü. minisztériumi tisztviselőnő azt állította, hogy az általuk tavaly levett mintákban ezzel ellentétben nem találtak emelkedett szinteket. Az ügy kapcsán zártkörű megbeszélést hívtak össze.
A probléma nem újkeletű, mert az alábbi cikkek közül az első szerint már 2006-ban az exportra vizsgált gabonák több mint a felében volt a fuzárium toxin szint a megengedett felett. A klimaváltozás is kedvező körülményeket teremthet a gomba fejlődésére , mellette a mezőgazdasági technológiáknak is jelentős szerepük lehet a védekezésben. A második cikkben található képen vakarja a fejét a cowboy.Mit tegyen a szülő, akinek a gyereke meglepő elváltozásokat mutat? Sokat beszélünk egyrészt az akcelerációról, másrészt a vizekbe került fogamzásgátlók ill. a szoros nadrágok okozhatta csökkent nemzőképességről. A témáról való közbeszédbe valószínű be fog kerülni a fuzárium is, ami nemcsak a nemi működések terén okozhat zavarokat, hanem számos más, egészségkárosító hatása is lehet a hazai lakosságra.
A velünk élő fuzárium:
„Az eddig elmondottakat támasztják alá különböző szervezetek idei elemzései is, miszerint a toxinvizsgálat céljára benyújtott tételminták (pl. az összes exportra szánt tétel) több, mint fele a megengedett határértéken felül tartalmazott DON mikotoxint. „(2006)
http://www.ikr.hu/cikkek/magazinok_show.php?code=427
A fuzárium toxinok hatása a gazdasági haszonállatok termelésére és egészségére, avagy, amit a mikotoxinokról érdemes tudni :
„A mikotoxinokat mikroszkopikusgombák termelik. Az ismert mikotoxin molekulák száma több ezerre tehető, de gyakorlati jelentőséggel, szerencsére, csak néhány rendelkezik. Ezek kártétele azonban igen jelentős. A gyakorlati szempontból fontos mikotoxinok meghatározott körülmények között szinte kivétel nélkül termelés csökkenést okoznak és hozzájárulnak – többnyire összetett okú - betegségek kialakulásához. A gyakorlatban, sajnos, a legritkább esetben találkozunk olyan klinikai tünetekkel, illetve makroszkópos kórbonctani elváltozásokkal, amelyek alapján egyértelműen bizonyítható lenne, hogy adott esetben a termeléscsökkenés, szaporodásbiológiai működés zavar, megbetegedés vagy nagyobb arányú elhullás kialakulásában szerepe volt-e egy vagy több mikotoxinnak. Az időben történő, pontos, meggyőző és kellőképpen dokumentált adatokkal alátámasztott diagnózisnak már csak a szavatossági felelősség megállapítása miatt is nagy jelentősége van.”
http://www.agronaplo.hu/kutatasfejlesztes/46
Egyeztetnek a hatóságok a fuzáriumtoxinrólIdén az aszály károsít, nem a gombaHétfőn egyeztetnek az érintett magyar hatóságok a gabonának az egész Európai Unióban problémát jelentő fuzáriumtoxin-szennyezettségéről. A hazai termelők szerint nálunk aszály idején a fuzárium nem fertőzi a gabonát. |
|
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése