Kemény István -" Könnyen lehet, hogy az elvégzendő teendők útjában és a normális párbeszéd kialakulásában a legnagyobb akadály az ignoranciának, tévképzeteknek és az üres retorikának a tájékozódást, tisztánlátást és a szakszerű vitát szinte lehetetlenné tévő uralma."
2009. június 22., hétfő
A gazdasági válság hatása az egészségre
Az emberi egészségre veszélyt jelentő tényezők elemzésével foglalkozó Emerging Health Threats Journal vezércikkben tárgyalja a pénzügyi válság egészségre kifejtett hatását. A szerző rávilágít, hogy világ gazdasága az 1930-as évek utáni legnagyobb recesszióján megy keresztül és ennek következtében milliók egészsége került veszélybe. A válság pusztítóan hatott az országok gazdaságára, és az egészségügyre gyakorolt kihatások világszerte érezhetők lesznek, amint az egészségügyi költekezés csökken, a munkanélküliség növekszik és a nemzetközi segélyek megcsappannak.
Sok fejlődő országban az amúgy is ingatag egészségügy tovább romlik, amint a segélyek kimerülnek és az állami kiadások visszaesnek, majd több millióan kényszerülnek a szegénység és alultápláltság állapotába. A helyzet a gyermekeket, a rokkantakat és az időseket érinti a legkedvezőtlenebbül, főleg a fejlődő országokban, ahol a szegénység növelni fogja az amúgy is túlfeszített egészségügyi szolgáltatásokat. A nők és a lányok is aránytalan mértékben szenvedhetnek, mint ahogy az 1997-es ázsiai válság esetében is megtörtént, amikor a nőket foglalkoztató iparágak lettek elsőként érintve, majd a nők egészségügyi ellátására fordított kiadások lecsökkentek.
Aggodalmak merülnek fel a tekintetében is, hogy a pénzügyi válság elérte a tuberkulózis kontrollt is, melynek globális kihatásai vannak. Érkeztek már jelzések arra nézve, hogy a TBC diagnózis és kezelés finanszírozása csökkenőben van a fejlődő országokban, és az új esetek hullámai az Egyesült Államokba vagy más országokba áramolhatnak.
Az egészségügyi ellátás a fejlődő országokban is rosszabbra fordulhat, ha a költségvetés csökken és a jövedelmek esésnek indulnak. Az Egyesült Államokban egyre kevesebb ember vesz igénybe magán egészségügyi ellátást, ez pedig az állami egészségügyi szolgáltatások terhét fogja növelni. A betegségek felderítésének forrásait is csökkenteni szokták a nehéz gazdasági időkben, ugyanakkor ezzel veszélyeztetik azokat a rendszereket, amelyek révén azonosítják és menedzselik az újonnan felmerülő betegségeket (mint pl. a jelenleg terjedő sertésinfluenza járványt). A jelen gazdasági válság végső hatása az egészségre és az egészségügyi szolgáltatásokra még sokáig ismeretlen marad, az viszont feltételezhető, hogy a hatás nem lesz pozitív. (SZL)
Pro memoria:
Felelős vagy minden emberért
"A boldogságot csak az bírja el, aki elosztja. A fény csak abban válik áldássá, aki másnak is ad belőle. Mert, amikor bennünket elküldtek, az útra bocsátó Hatalom így szólt: Rád bízok minden embert külön, kivétel nélkül mindenkit. Segíts, adj enni, adj ruhát, mindenkire vigyázz úgy, mint magadra és ne hagyd a sötétségben elmerülni. Amit szerzel, amit elérsz, amit tudsz, amit átélsz oszd meg. Az egész világ a tiéd. Szabad vagy a kövektől az éterig. Ismerd meg, hódítsd meg, senki nem tiltja, de jaj Neked, ha magadnak tartod. Amiből másnak nem adsz, legyen az arany, iszappá válik, legyen szent fény, átokká válik, legyen gyönyör, halállá válik. Elbocsátunk Téged is, mint mindenkit: Felelős vagy minden emberért, aki veled él és el kell számolnod minden fillérrel, amit magadra költesz, minden örömmel, amit magadba zártál és minden boldog pillanattal, amit magadnak tartottál meg. Most eredj és élj, mert a világ a tiéd."
( Hamvas Béla )
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése