Visszakérnék a támogatást a hűtlenektől
Kétmilliót veszíthetnek a külföldre távozó orvosok
Ha elmennek, fizessenek. A kormány visszakérné az orvosoktól a szakképzés 2 millió forintos költségét, ha a szakvizsga után négy éven belül elmennek abból a kórházból, ahol a szakvizsgát tették. Az állam évente körülbelül 8 milliárd forintot költ a szakorvosok képzésére. A rezidensek viszont azt mondják: így az egyetem után 9 évre röghöz kötnék őket.link:
2008-10-02
A szakvizsga után a fiatal orvosok eddig szabadon mehettek akár külföldre is dolgozni, pedig a képzésük milliárdokba került az adófizetőknek. Ha a kormány rábólint, 2009 után is mehetnek, csak éppen fizetniük kell. „Azt a speciális képzést, amelyet megszerzett, jórészt állami támogatásból, azt indokolt, hogy megtérítse, ha úgy dönt, hogy Magyarországot elhagyja” – mondta Kökény Mihály, az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának szocialista elnöke.
Az orvosi diplomáért nem, a szakorvosi képesítésért viszont fizetni kell. Az orvosnak a szakvizsga megszerzése után további négy évig kellene dolgoznia abban a kórházban, ahol a szakképesítést megszerezte. Ha a négy év előtt belföldön vagy külföldön egy másik kórházba megy, vissza kell fizetnie a szakképzés költségét a kórháznak, 2-3 millió forintot. A rezidensek országos szövetsége máris tiltakozik. „Azt várja a kormányzat ebben a tervezetben, hogy az orvos 9 évre egyazon munkáltatóhoz kösse magát, anélkül, hogy azt ismerné. Ez vállalhatatlan” – mondta dr. Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke. A rezidensek azt mondják, nem szankciókkal, hanem a körülmények javításával kell rábírni az orvosokat a maradásra. A tervet a kórházszövetség sem támogatja. „Nem a legjobb megoldás, mert visszautalva a tanulmányi szerződésekre, ha nagyon kell az orvos, a fogadó intézmény kifizeti ezt a költséget” – mondta Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke. A kórházszövetséget eddig hivatalosan senki sem tájékoztatta a tervről. Az orvosok nagy része egyébként nem a szakorvosi vizsga után, hanem jóval később, 35-40 éves kora körül megy külföldre dolgozni.
Hozzászólások
Az összes hozzászólás megtekintése
Idióta gondolatfutamok
"A kormány úgy módosítaná a szakképzés feltételeit, hogy ha a szakorvos nem marad legalább négy évig az őt képző kórházban, akkor vissza kell fizetnie a szakképzés költségét, 2-3 millió forintot.
Sem a Rezidensek Országos Szövetsége, sem a Kórházszövetség nem támogatja a kormánynak azt a tervét, hogy a szakorvosok fizessék vissza a szakképzésre adott állami támogatást, ha nem maradnak legalább 4 évig a képzésben részt vevő kórházban. A rezidensek szerint ez 9 évre röghöz kötné őket - hangzott el csütörtökön az RTL Híradóban. Az állam évente körülbelül 8 milliárd forintot költ a szakorvosok képzésére. A kormány úgy módosítaná a szakképzés feltételeit, hogy ha a négy év előtt belföldön vagy külföldön egy másik kórházba megy a szakorvos, akkor vissza kell fizetnie a szakképzés költségét a kórháznak, 2-3 millió forintot. A rezidensek azt mondják: nem szankciókkal, hanem a körülmények javításával kell rábírni az orvosokat a maradásra."
"A háziorvosok fele, az altatóorvosok háromnegyede, a baleseti sebészek négyötöde tervez külföldi munkavállalást.
A Magyar Rezidens Szövetség a kezdő orvosok bérét 200 ezer, a szakorvosokét pedig 400 ezer forintban határozná meg. Az Országgyűlés egészségügyi bizottságának ülésén a minisztérium képviselője 50 százalékos alapbéremelést ígért a hiányszakmákban dolgozó orvosoknak. Számítások szerint az évi 5-600 külföldre távozó orvos ötmilliárd forint veszteséget okoz az államnak. Ez a szigorú pénzügyi mérleg, hiszen 11 év alatt lesz valakiből szakorvos. A kormány tervei szerint a rezidensek bérét 2009-től a kórházak gazdálkodnák ki. A frissen vizsgázott szakorvosokat pedig kormányrendelet kötelezné arra, hogy négy évig ugyanabban a kórházban dolgozzanak. A Fidesz szerint a rendelet modern kori röghözkötést jelentene.(hírTV)"
Giulio
http://giulio.freeblog.hu/