http://billrothharom.blogspot.com/2008/10/mg-egy-utolsutni-post-mert-nem-brom-ki.html
Még egy utolsó(utáni) post,mert nem birom ki
Most néztem az RTL-Klub Híradót, és csodát láttam. Kökény Mihály nyilatkozik, hogy ezek a hűtlen orvosok itt hagyják szép, szerelmetes hazánkat, de nem baaaaaaj, megfizetneeeeek. (Nagy nehezen megtaláltam a linket.) Miről is van szó? Addig értem, hogy az államnak jópár milliójába kerül az egy orvos képzése az egyetem alatt. (Ja, itt álljunk meg egy kicsit. Ezt mindenki tényként kezeli. De mi ilyen drága? (Milliók/év) A levágott fejű békák? A macska a drótokkal az agyában? Na mindegy. Könyv és fűtött előadó máshol is kell. ) Szóval, nyilván nagyon fáj, ha az állam a drágán kiképzett orvosát nem tudja éhbérért foglalkoztatni, mert külföldre távozik (a gaz). De nincs mit tenni, nemcsak kávézót nyithatunk Bécsben (valaki nyitna már egyet Budapesten amelyik nem 10-kor nyit), hanem diplománk EU-konform, ergo mehetünk amerre szívesen fogadnak minket. A helyzet egyre rosszabb, a rezidensek 99%-a külföldre vágyik, valamit tenni kell! Elképzelem, hogy a minisztériumi jogászcsapat összeül, milegyen, milegyen. Felmerül az összes lehetőség, de nehéz olyan jogszabályt kitalálni, amely csak az orvosokra vonatkozik, de például a focistákra már nem. Míg valaki a homlokára csap: "hát mi van az orvosoknak, ami nincs például a focistáknak és a mérnököknek?" Hát szakképzésük. És az államilag finanszírozott!! A külföldre távozó orvos nemcsak a diploma költségeivel lép le, hanem még a dolgozó nép által finanszírozott szakképzését is eladja a gaz impelistáknak. Ezért "Az orvosnak a szakvizsga megszerzése után további négy évig kellene dolgoznia abban a kórházban, ahol a szakképesítést megszerezte. Ha a négy év előtt belföldön vagy külföldön egy másik kórházba megy, vissza kell fizetnie a szakképzés költségét a kórháznak, 2-3 millió forintot. " Muhaha. Elképzelem, ahogy valakivel kifizettetnek egy nagy valag pénzt, mert 8 évvel diploma után Budapestről elmegy Kisvárdára patológusnak. Vagy Nyírcsahojba háziorvosnak. Na és az, hogy hogyan fog egy háziorvos 4 évig kórházban dolgozni? És egy fogorvos? Ott is van ám szakképzés! Nyilván valóan ezt az egészet a külföldre igazolás ellen találták ki, csak azt azért nem lehet csak úgy kimondani, ez most kissé snassz az Egyesült Európában. Elképzelem például, hogy egy rezidens feleségül megy egy EU-állampolgárhoz, és férje országába költözne, sőt, ott gyakorolná hivatását. Szabad? Persze, nem vagyunk már az 50-es években!! De fizessen! De mit is? Az ún. szakképzés költségeit. Magyarországon ugye, úgy tartják, hogy egy rezidens (aki ugye egy végzett orvos) szakvizsgája után sokkal nagyobb értéket képvisel, és ez a hozzáadott érték állami pénzen történő képzés eredménye. Kvázi, mintha az állam járatna tanfolyamra. Több hiba van ezzel a gondolatmenettel:
1. Ez a hozzáadott érték alig tükröződik a fizetésben.
2. A képzés nem tanfolyam, hanem komoly (és alulfizetett) orvosi munka, ami alatt a rezidens ellesi a szakma fortélyait, kvázi beletanul a szakmába.
3. Az állami költség állami (önkormányzati) bevétel, mivel az állam fizeti a rezidenst alkalmazó kórháznak. Hogy minek, azt csak ők tudják. A kórház így is, úgyis alkalmazná a kezdő orvost, az idősebb kollégái így is, úgyis tanítgatnák, ahogy eddig.
Szóval, ez az egész úgy hülyeség, ahogy van.
De nekem (persze) van egy jobb ötletem:
Legyen a szakorvosi képzés költsége évente 1 milliárd forint/ rezidens. Az állam átutalja a kórháznak, majd más ürüggyel (lsd vizitdíj) levonja valahogy. Továbbra is egyik zsebből a másikba, de nincs meg az a veszély, hogy valaki eladja a családi ékszert és megváltja szabadságát valahogy. És ezzel együtt azonnal ki kell mondani, hogy mivel a szakorvosi képzés drága, a rezidens mostantól ingyen dolgozik (és 2010-től fizet). Következő lépés: a már külföldön dolgozó orvosok hazakényszerítése. Én a hátramaradt családtagok zaklatását, egyetemi felvételik, útlevélkérelmek elutasítását javaslom.
Arról, hogy az egészségügyi kormányzat miért nem támogatással, ösztönző rendszerekkel tartja itthon az orvosokat, miért büntetésekkel, nincs is értelme írni. Aki nem vak és süket, tudja: rabszolgák vagyunk. Mert hagyjuk. (Már, aki.)