Külföldön elismert szakemberek, Magyarországon viszont nem kaphat munkát egy hazatérő magyar orvos házaspár. A radiológusok 8 éve mentek külföldre dolgozni, mire visszaköltöztek, az itthoni engedélyüket bevonták, és a külföldön megszerzett, az európai unióban mindenhol érvényes továbbképzéseiket nem fogadják el. Pedig egyre több magyar orvos megy külföldre dolgozni, haza azonban csak kevesen jönnek - számolt be az RTL Híradó.Heti egyetlen munkanapja után érkezett haza Fülöp Rita radiológus orvos. Rögtön bele is kezd a második műszakba.
Az egyik finn kórháznak elemzi a röntgenfelvételeit. Még mindig nekik dolgozik, pedig már egy éve Magyarországon él. De itthon nem kap munkát.
A magyar kórházakban egyre kevesebb az orvos, az egyik állásportál is tele van orvosoknak szóló hirdetésekkel. A legtöbben külföldre mennek, tavaly minden eddiginél többen, 1111 orvos kért igazolást külföldi munkához.
Fülöpék pedig épp egy éve költöztek haza
. Radiológusok, amiből hiány van Magyarországon. Dolgoztak Spanyolországban, Svédországban, Dániában és Nagy-Britanniában. De hiába a 10 éves külföldi munkatapasztalat, a nyelvtudás, mivel 3 évnél tovább dolgoztak külföldön, itthon nem kaphatnak munkát.
„Töröltek a nyilvántartásból, ami annyit jelent, hogy nincs működési engedélyünk, a szakmán belül önálló tevékenységet nem végezhetünk, csak felügyelet mellett dolgozhatnánk, önállóan még leletet sem adhatunk ki” – mondta Dr. Fülöp Rita radiológus.
Mint minden uniós országban, Magyarországon is
szakmai továbbképzésekhez kötik azt, hogy egy orvos dolgozhasson. Ezek drága tanfolyamok, amiket az orvosoknak kell kifizetniük.
Fülöpék külföldön elvégezték a szükséges továbbképzéseket, de ezeket Magyarországon nem fogadják el, csak a magyar képzéseket, amik viszont külföldön nem érnek semmit. Így a hazatérő gyakorlott radiológus házaspár nem dolgozhat, míg a szabályok szerint egy külföldi orvos, aki gyakorlat nélkül jön Magyarországra dolgozni, könnyen vállalhat munkát.
„Hogyha a külföldi orvos szeretne itt dolgozni, és
még nem szerepel a nyilvántartásban, 5 éves periódus alatt kell a szükséges pontokat összegyűjteni.
- De akkor ő dolgozhat?
- Igen dogozhat” – mondta Dr. Paphalmi Rita, az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal elnöke.
Az RTL Híradó az egyik egyetemet, ahol az orvosok továbbképzési pontjaival foglalkoznak, szerették volna megtudni, hogy Magyarországon miért nem fogadják el az unióban használt továbbképzéseket, de nem tudtak válaszolni a kérdéseikre.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése