2009. január 9., péntek


Januártól szívhat a beteg: sorban állás a patikában, dupla utazással

2009. január 09.

Január elsejétől a kiemelt támogatású gyógyszereket javasló szakorvosoknak az eddiginél jóval több mindenre kell figyelniük, ha nem akarják elsősorban a betegeiket, illetve háziorvos és gyógyszerész kollégáikat túlóráztatni. Bizonyos betegségeknél a szakorvos javaslatára a háziorvos ír fel gyógyszereket, de ezt idéntől már csak úgy teheti meg, ha a szakorvosa pecsétszámát és a javaslat keltét is feltünteti a nyomtatványon. Megkérdeztünk néhány szakorvost, ismeri-e az új szabályozást, ám arról a doktorok fele nem is hallott. Erről a tapasztalatról számolt be a Hírszerzőnek egy patikus is, aki szerint az új rendelkezésre nem lehetett felkészülni. "Mi nem ellenőrizhetjük, hogy jó-e a pecsétszám, illetve hogy a számok mögött valóban áll-e orvos; mi két dolgot tehetünk: ha hibás a vény, visszaküldjük a beteget az orvoshoz, emiatt nyilván mi leszünk a hibásak, vagy elfogadjuk a receptet, ám ez esetben a biztosító alaki hibára hivatkozva nem fizet utána támogatást" - mondja.

A pecsétszám a lényeg

A patikus szerint probléma az is, hogy az új rendelkezéshez alkalmazkodnia kellene a számítógépes rendszerüknek, ami jelen pillanatban erre alkalmatlan. Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke szerint a szabályozás miatt egészen biztosan többet kell majd sorban állniuk a betegeknek a gyógyszertárakban, a patikusoknak ugyanis minden ilyen vényt ellenőrizniük kell ahhoz, hogy az OEP-től megkapják a támogatást.

A szakorvoson múlik, kiadható-e a recept (Fotó: Járdány Bence)

A kamara elnöke szerint az új rendelkezés a betegeket hozhatja bajba, ők lesznek ugyanis azok, akik adott esetben órákat utaznak oda-vissza, hogy beválthassák a kiemelt támogatású gyógyszereiket. "Január elsejétől ezeknek az adatoknak jelen kell lenniük a vényeken, viszont július elsejétől már azokat be is kell vinnünk a számítógépes rendszerünkbe. Onnantól kezdve a szakorvos pecsétszáma és a javaslat kelte éppúgy a recept részét képezi majd a vényen, mint a beteg neve vagy taj-száma" - mondja Horváth Tamás, aki úgy tudja, az új adatot egy extra vonalkóddal tudja majd leolvasni a rendszer.

A háziorvosnak nem feladata

Kertai Aurél háziorvos szerint a betegek fognak akár kétszer-háromszor többet utazni, ha a szakorvosok nem töltenek ki mindent megfelelően, mint mondja: "a háziorvosoknak nem feladata, hogy a hiányos vények után menjenek". A Magyar Orvosi Kamara háziorvosi szekciójának egykori elnöke szerint viszont ők már korábban is hallottak arról, hogy január elsejétől életbe lép ez a jogszabály, így például ő a rendelőjébe is kiragasztott erről szóló felhívást, hogy a betegek is tudják, mire kell figyelniük, ha nem akarnak pórul járni. Megkerestük az Egészségügyi Minisztériumot is, hogy megtudjuk: mi indokolta a jogszabály bevezetését, illetve hogy mennyi időt hagytak a felkészülésre. Tőlük a következő választ kaptuk:

"A 45/2008. (XII. 3.) EüM-rendelet 2009. január 1-jén hatályba lépő rendelkezése értelmében az orvosnak a gyógyszer rendelésekor a vényen fel kell tüntetni a betegség kódját (a BNO kódot), továbbá a támogatással, szakorvosi javaslatra történő gyógyszerrendelés esetén a szakorvos bélyegzőjének számát és a szakorvosi javaslat keltét. Ennek hiányában a gyógyszer nem adható ki. Tekintettel arra, hogy a vény érvényessége 90 nap, a rendelet hatályba lépése előtt kiállított vényekre a fenti adatok hiányában is kiadható a gyógyszer"
.

Dreissiger Ágnes


KOMMENTEK :

Aki látta, hallotta Kékes professzor úr nagyszerü előadását a trimetazidinről, akkor tudja, hogy ezen gyógyszer adása nem csupán az anginás panasok esetén javasolható, hanem "szinte alapgyógyszer" a diabetesben is. Sajnos, a gyógyszer indikációjában csak kardiológiai és fül-orr-gégészeti betegségek szerepelnek, a kiemelt támogatás csak anginás panaszok esetén jár. Vajon kiszámolták-e az illetékesek, hogy ezen megszoritások hoznak-e hasznot? Gondoljuk csak végig:

1. A beteg elmegy a háziorvoshoz és beutalót kér a szakrendelésre
2. Időpontot kér a szakrendelésre
3 A szakorvos megvizsgálja, esetleg bekéri a régebbi dokumnetumokat, vagy
4.Ujabb vizsgálatokat indikál az angina bizonyitására, majd
5.visszarendeli a beteget, vagy megadja a javaslatot, vagy nem,
6.A beteg visszamegy a háziorvoshoz, aki vagy felirja a gyógyszer a javaslatra, vagy ha nincs, együtt szidják a rendszert!

Vajon hány felesleges óra, energia megy veszendőbe az "ilyesfajta spóroláson"? Mibe kerül, ha betegnek utaznia kell ? Vajon ettől jobb lesz az ellátás?? Biztosan nem, de úgy látszik, a döntési helyzetbe levők semmiképp nem nézik a beteg (értsd "állampolgár") érdekét, közös TB vagyon érdekét, hanem valamiféle "józan ésszel meg-nem-magyarázható sötétben bujkáló háttérnek" akarnának megfelelni, mert ha a beteg belefárad a szakorvosi cetlik beszerzésébe, akkor nem fogja szedni a drága gyógyszereket, de ezzel a "véget" sietteti. Ugyan kinek, kiknek jó ez? Az "idegenszivü Ottók" most is szivják a magyar vért?

Eddig mint szakorvos mindig meg is vizsgáltam a betegeket, akiket javaslatért küldött a háziorvos. Most már elég az OEP-által követelt papír ? Nem is kell szakorvosi lelet ? Minek az orvosi diploma ??? A papír kitöltéséhez nem is kell a beteg, kapcsoljanak össze on-line a háziorvosokkal és már mehet is a javaslatos formula !!! (Agyrém)



Ahhoz, hogy korrekt legyen a javaslat, ahhoz a szakorvosi leleten szerepelnie kell az előzménynek, esetlegesen labor-értékeknek, egyéb szedett gyógyszereknek, EKG-nak, stb-nek. Ezek pontos dokumentálása viszont a mi (szakorvosok) feladatunk. Ezen kívül tehát még ki kell töltenünk egy újabb papírt is, melyet a háziorvosának vihet a beteg ??? Nem beszélve a még mindig nem megszüntetett és értelmetlen elszámolási nyilatokozatokról!


Mint kardiológus szakorvos írom. Egyértelmű, hogy a dologhoz a szakorvosnak annyiban van köze pontosan, mint eddig: megadja a javslatot BNO kóddal, dátummal és lepecsételi. Az, hogy a háziorvos által kiállított recept ezeket az adatokat tartalmazni fogja-e vagy sem, ehhez már semmi köze.Tehát a fenti cikk képaláírásával ellentétben éppenhogy nem a szakorvosok számára ad új teendőt a rendelet. Mindazonáltal ezt (is) a bürkorácia brutális terjedésének tartom, ami nem pénzt hoz, hanem visz. És elveszi az energiát a valódi odafogyelni-valókról.


Nincsenek megjegyzések: