"A Magyar Orvosi Kamara (MOK) 2010-es bértáblája szerint 200.000 és 1,3 millió forint közötti nettó fizetést kellene kapniuk az orvosoknak. Az orvost azért kell megfizetni, hogy ne pénzért dolgozzon – kezdte előadását dr. Nagy Ferenc, a MOK alelnöke, aki a köztestület bértábláját mutatta be egy szakmai konferencián. Szerintük csak ezzel az életpályamodellel lehet hatékonyan küzdeni a hálapénz ellen.
...A szakmai előrehaladással kapcsolatos kívánalmakat is megfogalmazták a kamaránál, eszerint az öt éve a pályán lévő doktoroknak önálló szakorvosként kellene dolgozniuk, míg 10 évvel a munkába lépés után vezetésre alkalmas tudással, döntési lehetősséggel kellene rendelkezniük."
***************
Mindezekkel kapcsolatosan néhány alapvető tény:
1. A sebészek (!!!), szájsebészek, gyermeksebészek, idegsebészek, kardiológusok, ortopéd-traumatológusok, szívsebészek szakképzése több mint 5 év.
2. Mivel évente 2-3 alkalommal lehet szakvizsgát tenni, emiatt az 5 éves szakképzésű szakmák (ebből sok van ám!) esetén sem lehet a szakvizsgát 5 éve belül megszerezni.
3. Az orvosnők jelentős része az első szakvizsga előtt-alatt megy el szülni. Emiatt a MOK szakmai kívánalmát képtelenség teljesíteni.
Összefoglalóan megállapíthatjuk, hogy az előterjesztés a hatályos jogszabályokat és az eddigi tapasztalatokat teljes mértékben figyelmen kívül hagyja.
11-01-23 - írta GiulioA fuldokló magyar egészségügy bérezése a mindenkor kommunista kormányzatok szégyene.
Ebből a szempontból a fidesz is csak egy csúcskommunista, rabszolgatartó hatalom. Nincs pénz, mondják, miközben mindenki jobban keres nálunk, orvosoknál. A focisták, bankárok, és más semmittevők, vagy, hogy egyebeket ne említsek, politikusok.
A rezidensek méltányolható, de tétova, és kormányzati gyeplővel irányítgatott tántorgása helyett itt egy korrekt, konkrét ajánlat:
Nincs pénz az összegre? Legyen akarat a sorrendre. A pénzhiányra való hivatkozás is hazugság persze, de ne vegyük észre. Ha nincs pénz, hát nincs. De azt nem mondja senki, hogy csak azért, mert Réthelyi egyedül betalál (betalál?) a minisztériumba, többet érdemel politikusként, mint mondjuk egy szívsebész.
Szegény ország vagyunk, tenger az adósság, de én azért fontosabb vagyok, mint a miniszterelnök, aki a mostani fizetése nélkül is elnyomorogna azért.
Ennek a javaslatnak az alapján sajnos minden orvos megelőzné fizetés (nem jövedelem) tekintetében például Orbán Viktort, vagy Matolcsy Györgyöt. Ajjaj...
Viszont helyre zökkenne a kificamodott társadalmi értékrend.
Mi lesz az ego-val?
Tízezer forintos órabér felett
2011. január 21.
Az Amerikai Egyesült Államok Munkaügyi Minisztériumának nyilvántartása szerint a legjobban fizetett mintegy 800 állás között az első helyen: az aneszteziológusi áll. A "megkerülhetetlen" orvosok átlagos órabére hetven dollár (megközelítőleg 13 ezer forint), évi fizetésük 145 ezer 600 dollár (29 millió forint). Őket követik a belgyógyászok, a szülészek és nőgyógyászok, a sebészek, valamint az általános orvosok ("háziorvosok").
A hatodik legjobban fizetett foglalkozás a gyermekorvosi - az ő keresetük (a 65 dolláros órabér és az évi 136 500 dolláros átlagfizetés) épp csak hajszállal marad el előbb említett kollégáik bérétől.Szinte meglepő, hogy az orvosok közé hetedikként be tudtak "csúszni" a vállalati elnök-vezérigazgatók - éves fizetésüket a munkaügyi tárca 136 400 dollárban állapította meg; e mögött 65 dolláros órabér van.
Utánuk a pszichiáterek következnek, majd a repülőgép-pilóták, akiktől ismét az orvosok, méghozzá a fogorvosok veszik át a stafétabotot. S csak a 14. helyen bukkannak fel a jogászok, 44 dolláros órabérrel, azaz 92 700 dolláros évi átlagkeresettel.
Innen kezdve már színesebb a paletta. A 90 ezer dolláros éves keresettel rendelkező informatikai csúcsvezető például csupán a 17. a rangsorban. (Persze ez is igen jó keresetnek számít az 55-60 ezer dolláros átlaghoz képest.) Megközelítőleg ugyanennyit keresnek a csillagászok, a közlekedési mérnökök, a jogi tanszéken tanítók, a marketingmenedzserek és az atomkutatók is. A 26. helyen állnak a gyógyszerészek, 39 dolláros órabérrel és 82 ezer dolláros éves fizetéssel.
Jól fizetik - persze csak az orvosi csúcsszakmák után! - a politikusokat is Amerikában, akárcsak a pénzügyi igazgatókat és a biztosítási statisztikusokat. Közel egyforma összeget visznek haza a közgazdászok és a HR-menedzserek, és nem sokkal kevesebbet (évi 68 ezer dollárt) a körzetiorvos-asszisztensek. A csontkovácsoknak sincs okuk panaszra - övék az 56. hely a listán; náluk valamivel kevesebbet keresnek az állatorvosok (65 300 dollárt). A százas lista végén találjuk a rendőrség és nyomozóhatóság menedzsmentjét (63 200 dollár) és a gyógytornászokat (58 700 dollár), a szociológusokat pedig már csak a 116. helyen.Jóval alattuk tűnnek fel a táblázatban a piackutatók (54 800 dollár), a divattervezők (54 500 dollár) vagy például az ingatlanügynökök (54 400 dollár). És csak utánuk kullognak a producerek és a rendezők.
Nos, mindez így néz ki - papíron. De ha utánanézünk, kik lakják az elegáns környékeken pompázó kastélyokat, rögtön világossá válik, hogy a hivatalos statisztika, mely átlagbéreket tartalmaz az néhány egyéb bevételi forrást nem vesz (nem tud) figyelembe, ezért nem a valós képet mutatja.
Csernyánszky Judit, Washington (Forrás: Magyar Orvos)
WebDoki
http://www.webdoki.hu/cikk.php?cid=63777
2011. január 23., vasárnap
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése