Jótékony hatású
a szülési fájdalom
Dr. Denis Walsh, a Nottinghami Egyetem szülészprofesszora szerint a szüléssel járó fájdalomnak pozitív élettani hatásai vannak. Segít kialakítani a szülés ritmusát, és beindítja az agyban az endorfin termelést, amely természetes fájdalomcsillapítóként hat.
Erősíti az anya és a baba közötti kötődést, és felkészít az anyasággal járó felelősségre is. – olvasható a BBC hírportálján. Dr. Walsh szerint aggasztó, hogy az epidurális érzéstelenítés aránya jelentősen megemelkedett az elmúlt húsz évben, annak ellenére, hogy a fájdalomcsillapítás természetes módszerei is rendelkezésre állnak.
Az epidurális érzéstelenítés során a gerincvelőből kilépő és a szülési fájdalom vezetésében szerepet játszó idegek közelébe juttatnak érzéstelenítőt. Így a gerincvelőhöz befutó fájdalomingerek átmenetileg nem vezetődnek tovább az agyba, ezért nem érzékeli azokat a vajúdó. Az érzéstelenítő a méh összehúzódásaira nem hat, azok a fájdalomérzet megszüntetésével is megmaradnak. Egy adag érzéstelenítő kb. 1,5-2 óráig csillapítja a szülési fájdalmat.
A epidurális fájdalomcsillapítás tehát csökkenti vagy teljesen megszünteti az összehúzódások alatt érzett fájdalmat, ám így azok pozitív hatásai sem tudnak érvényesülni. A szülészprofesszor szerint az epidurális érzéstelenítés növelheti annak kockázatát, hogy hormon adása szükséges az összehúzódások fokozására, és hogy a szülés befejezéséhez fogóra vagy vákuumra lesz szükség. A hosszú távú következményeket pedig nem is ismerjük.
“Nem szabad alábecsülnünk a szüléskor érzett fájdalmat. – reagált Dr. Maggie Blott szülészorvos. – A szülés egy nagyon fájdalmas és intenzív élmény. Egy elhúzódó vajúdás nagyon kimerítő, kifáraszthatja az anyát, és ilyen esetekben nagyon hasznos lehet az epidurális érzéstelenítés.”
Noha Dr. Denis Walsh is egyetért azzal, hogy bizonyos esetekben hasznos az epidurális érzéstelenítés, szerinte a fájdalomcsillapítás alternatív, természetes eljárásait is elérhetővé kellene tenni, mint a jóga, hipnózis, masszázs vagy a vízben történő vajúdás.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése