Használjuk ki a zene gyógyító erejét, avagy
muzsika a nyugalomért
muzsika a nyugalomért
Somewhere Inside Of Me
Már évezredek óta ismert a zene gyógyító ereje. Ismerték és célzatosan alkalmazták nyugtatás, altatás, szellemi fogékonyság növelése céljából vagy kedvező kedélyállapot elérésére.
Hangposta a múltból
Az indiai bölcsek tudatosan alkalmazták a zene varázsát a lélek harmonizálására, akárcsak a perzsa és kínai kollégáik. Időszámításunk előtt a VI. században Pitagorasz hárfajátékkal pihentette megfáradt diákjai elméjét. Tanulmányai jegyzik vizsgálódását a hangok működésére vonatkozóan, melyek szerint a zene matematikailag is követhető hangfrekvenciák harmóniáját rejti magába. A téma bűvöletébe esett Platón és Arisztotelész is, akik szintén készítettek feljegyzéseket a zene nyugtató, megtisztító, közérzetjavító hatásairól.
Az elme tánca
Az ideghálózati összeköttetésben álló két agyféltekének egymást kiegészítő szerepe van. A bal agyféltekéről tudni, hogy a logikai gondolkodás szentélye, míg a jobb félteke az intuíció, fantázia, képalkotás, érzelem helye. Zenei szempontból a bal elsősorban a ritmusazonosításért felel, míg a jobb a dallamfelismeréséért. Az agy muzikalitása, fejlődése, a féltekék működése és az egyedfejlődési periódusok között igen szoros összefüggés van. A gyermekek számára minél előbb biztosítani kell a zenével való találkozást, így ideális esetben viszonylagos egyensúly alakulhat ki a jobb és bal agyféltekék tevékenységei között, ezáltal az intellektuális és lelki harmónia létrejöttét segítve elő. A Harvard Egyetem egyik kísérleteképp már tudni, hogy a megfelelő zene az agy azon részét stimulálja, amely az ételek, a szex vagy a drogok impulzusaira is reagál. A hang nem más, mint rezgés - ebből kiindulva tudósok műszeres vizsgálatok alapján megállapították hogy nem csupán az agyra, hanem az egyes szervekre is hatással van.
Zeneterápia
A XX. században vizsgálatok sorát végezték, s így a modern tudomány eszközeivel is bizonyítottak az "elődök" eredményei. Zeneterápiát oktató program elsőként a Michigani Egyetemen indult 1944-ben. A kutatások a mai napig folynak Svédországban, Németországban, Kanadában, és az Egyesült Államokban. A gyógyító erőt sikerrel alkalmazzák elmezavar, autizmus, Alzheimer-kór, fájdalomcsillapítás, gyermekkori érzelmi zavarok korrigálására, és a személyiségfejlődésben mutatkozó hézagok "kitöltésére". Ugyanakkor fejleszti és javítja az öntudatosságot, növeli a kommunikációs képességet, kiváló stresszoldó, segíti az érzelmek kifejezését, és a kreativitást. A zeneterápia hivatalosan elfogadott definíció szerint olyan eljárás, mely a zenét, mint eszközt alkalmazza a megelőzés, a személyiségfejlesztés, önismeret, korrekció, gyógyítás, és a rehabilitáció területén. Egy jobb életminőség elérésének segédeszköze, mely a terápiában résztvevők testi-lelki-szellemi szükségleteit kívánja kielégíteni, az egyén képességeinek fejlesztésével, oly módon hogy a terapeuta segítségével a pszichés energiák a pozitív változás irányába elindulva a belső, önsegítő, változtató, gyógyító folyamatot "bevégzik". Kétféle terápia ismeretes az aktív (éneklés, hangszeres improvizáció, táncolás) és a passzív, amelyet élményfeldolgozó, befogadó terápiának is neveznek. Ez utóbbi egy-egy célzottan kiválasztott mű, vagy zenei részlet meghallgatását jelenti, az asszociációk, élmények, érzelmek, és az emlékek átbeszélését.
Muzsika a nyugalomért
Az ismeretek szerint erre a célra legalkalmasabb a vonós hangszereken játszott mély dallam, melynek tempója percenként 60 ütem. A csellószót sokan érezzük kellemesnek, ennek oka az lehet, hogy a hangterjedelme megegyezik az emberi hangtartománnyal. Akik már hallották a szakuhacsi - ősi japán fúvós hangszer - öblös, meleg, búgó hangját esküsznek csodatévő hatására. Ez a bambuszból készült hangszer segíti a relaxációt, és hasznosnak bizonyul lámpaláz, asztma, gyomorbántalmak, hányinger és lelki zavarok ellen is. A vizsgálatok szerint a szakuhacsi által kibocsátott frekvencia meditatív-, transz közeli állapotot eredményezhet. A nagymesterek szerint ezen az érzékeny hangszeren keresztül minden érzelem, hangulatváltozás testet ölt. A megszólaltatója érzelmeitől függően más és más hangon szól
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése