2009. február 3., kedd

Nyugaton másképp megy

Olvasónk (Chalabre) arról elmélkedik, hogy az Amerikai Egyesült Államokban mennyivel jobb/könnyebb az orvosok, egészségügyi dolgozók helyzete. Valyon mindez a fizetős biztósítórendszernek köszönhető?

Van egy orvosismerősöm, aki ösztöndíjjal az USÁ-ban is tanulhatott. Meglepődött, hogy ott egy szakorvos ötödannyi beteget lát el egyetlen nap alatt úgy, hogy egy kanyi betűt nem kell gépelnie, mivel a felmondott diagnózist rögzíti egy készülék, amely alapján azt az asszisztens azonnal gépeli és nyomtatja is ki, hogy mire az orvos érthető nyelven mindent elmagyaráz a betegnek és végez, arra már csak alá kelljen írnia.

Itt meg nem győznek adminisztrálni az orvosok. S mindeközben nem rángatják ki a szakorvost, hogy mentő érkezett, igyekezzen, hagyjon csapot-papot stb, ahogy az nálunk szokás. Rendelési időben csak rendel. Mindezt ötször annyi bérért, ötöd annyi munkával. Így azt mondja, könnyebb felelősen dolgozni. Kevesebb lenne a hiba. Ott nem akarták elhinni a mi statisztikáinkat, hogy egy szakorvos nálunk átlagosan mennyi beteget lát el naponta.

Ahogy ugyebár az sem szokás tőlünk nyugatabbra, hogy éjszaka, rendelési időn kívül szakorvosok fogadják a betegeket bármelyik kórházban, mivel ők vannak ügyeletben is, nem pedig a szakkönyveket még nyálazó, megerősítésért hajnalban a szakorvosokat hívó, pakisztáni, nyelvet alig bíró, vagy egyéb még tapasztalatlan medikusok. Nem sok ország dicsekedhet el azzal, hogy tapasztalt specialisták fogadják egyből éjjel-nappal, akármikor.


pirulablog@gmail.com


Nincsenek megjegyzések: