2009. február 4., szerda


Alulfinanszírozottság és személyzetcsökkentés a német kórházakban







A Rheinisch-Westfälisches Institut für Wirtschaftsforschung (RWI) és a BDO Deutsche Warentreuhand nemzetközi könyvvizsgáló cég prognózisa szerint, amennyiben a verdi szakszervezet és a Marburger Bund keresztülvinné tarifaköveteléseit, a német kórházügyi szektort 2008-ban 2,2 milliárd eurós, 2009-ig összesítve 3 milliárd eurós finanszírozási hiány fenyegeti. A munkaadók által 2008. januárjában tett 5%-os kínálat megvalósulása is 1,3 és 1,5 milliárd euró közötti finanszírozási hiányt okozna a kórházaknak. Georg Baum, a Deutsche Krankenhausgesellschaft ügyvezetője szerint 1 milliárd eurós finanszírozási hiány a kórházakban kb. 25.000 álláshelynek felel meg. A jövőben várható deficit 40.000 kórházi orvos és 66.000 ápoló finanszírozási szükségletének felel meg.

A kórházakban meglévő takarékossági tartalékokra való folyamatos utalások Baum szerint értetlenséget és dühöt váltanak ki a szakdolgozók és a betegek körében. Miután az elmúlt tíz év során már 90.000 munkahelyet szüntettek meg, a kórházügy területén nincs több takarékossági tartalék. A szanálási hozzájárulással a szövetségi kormány kereken 300 millió eurót von el a kórházaktól, amit már nem lehet a dolgozók béremelésére fordítani.

Baum szerint a kórházi dolgozók figyelmeztető sztrájkjai nem adekvát eszközök a kórházak masszív finanszírozási problémáinak megoldására. A figyelmeztető sztrájkok nem a munkaadó, hanem a politika ellen irányulnak. Mindaddig, amíg a politika a megszorításokkal és a költségek maximálásával befagyasztja a kórházi térítéseket, a kórházak nem lesznek képesek eleget tenni a jövedelmek emelése iránti elvárásnak.

A Német Evangélikus Kórházszövetség (Deutscher Evangelischer Krankenhausverband – DEKV) felszólította a felelős politikusokat, hogy a kórházi szolgáltatások térítéseit zárkóztassák fel a költségek tényleges alakulásához, különös tekintettel a személyi kiadások tekintetében. A DEKV javaslatai: a versenynek a kötelező betegbiztosítás területén való ösztönzéséről szóló törvény által bevezetett elszámolási megszorítás („szanálási hozzájárulás”) megszüntetése; egy irányadó nagyságrend meghatározása a kórházi szolgáltatások térítése vonatkozásában, amely eltér a betegpénztárak járulékköteles bevételeinek változási rátájától és az előrelátható költségemelkedéshez igazodik, legalább 2,5%-os arányban.

Németország Katolikus Kórházszövetsége (Katholischer Krankenhausverband Deutschlands – KKVD) szerint a kórházi dolgozók bértarifái csak akkor emelhetők, ha a politika visszavonja a kórházak költségvetésének normatív szabályozását.
A Németországi Kórházigazgatók Szövetsége (Verband der Krankenhausdirektoren Deutschlands e.V. – VKD) hangsúlyozta, hogy a kórházak 2,2 milliárd eurós finanszírozási hiányához a politika is hozzájárult. A kórházak évek óta racionalizálják működésüket, leépítik a személyzetet. Más ágazatoktól eltérően azonban nem rendelkeznek mozgástérrel, itt nincsenek áremelések. A legfontosabb volna a kórházak által fizetett szanálási hozzájárulás megszüntetése.

A Baden-Württemberg Tartományi Kórháztársaság (Baden-Württembergische Krankenhausgesellschaft – BWKG) elnöke felhívta a figyelmet, hogy a tartományban a kórházak 50%-a már 2006-ban a skála vörös zónájában volt. 125 kórház éves mérlegének elemzéséből kitűnik, hogy 63 kórház hiánnyal zárta az évet. Az áfaemelés, az orvosok tarifamegállapodásainak megkötése és a szanálási hozzájárulás miatt a helyzet 2007-ben tovább rosszabbodott. A kórházak 2008-ban csak egészen szerény mértékben tudták emelni a béreket.

A Bajor Kórháztársaság (Bayerische Krankenhausgesellschaft – BKG) ügyvezetője szerint az elrendelt növekedési ráták mellett egyes kórházak az energiaszámlát sem fogják tudni kifizetni. A dilemma súlya még a kisebb, összesen 20 millió eurós költségvetéssel rendelkező kórházaknál is jelentős. Egy ilyen kórház bevallott bevételnövekedése 2008-ban 30.000 euróra tehető. A személyi kiadások összege 13 millió euró, tehát az egyszázalékos béremelés 130.000 euró kiadásnövekedéssel járna.

A Vezető Ápolók Szövetségi Munkaközössége (Bundesarbeitsgemeinschaft Leitender Pflegepersonen – BALK) 2008. februárjában óvott az ápolói állások további leépítésétől. A kórházakban az elmúlt tíz év során már több mint 50.000 ápolói állást megszüntettek. A kórházi ápolás területén már csak mindössze 300.000 szakdolgozó működik.

A Marburger Bund sürgősségi program kidolgozását követeli a szövetségi kormánytól a kórházak gazdasági stabilizációja érdekében. Ennek tartalmaznia kell a költségvetési maximum megszüntetését, a feladatok realisztikus refinanszírozását, amely a szolgáltatások tényleges költségeihez igazodik, a szanálási hozzájárulás azonnali visszavonását.

Az Alsó-Szászországi Kórháztársaság (Niedersächsische Krankenhaus-gesellschaft – NGK) szerint 2008-ban a tarifaemelések és a forrásmegvonások következtében 220 millió eurós bevételkiesésre lehet számítani. A 200 alsó-szászországi kórház közül 15-nek szűkebbre kell fognia gazdálkodását, sőt egyeseket be kell zárni. (KB)

Nincsenek megjegyzések: